ul. Nagórskiego 9

08-530 Dęblin

Telefon

694 353 520

Wyślij email

puhatcom@gmail.com

Laptop komputer się grzeje. Wymiana chłodzenia w laptopie – czy się da się wymienić?

Czy można wymienić układ chłodzenia laptopa i co można zrobić, aby go poprawić?

Gdy letnie upały zaczynają się nasilać, nasze laptopy zaczynają zmagać się z rosnącymi temperaturami. Podczas gdy możemy cieszyć się słońcem i jego zaletami, nasze laptopy często są przepracowane, co powoduje, że wentylatory pracują z maksymalną prędkością. Powstaje zatem pytanie – czy można coś z tym zrobić? Czy można wymienić system chłodzenia laptopa na lepszy?

W tym artykule odpowiemy na pytania związane z wymianą układu chłodzenia laptopa, a także udzielimy porad, jak obniżyć temperaturę laptopa. Czy można wymienić układ chłodzenia laptopa? Odpowiedź może być rozczarowująca dla niedoświadczonych użytkowników – niestety w praktycznie każdym laptopie nie ma możliwości wymiany układu chłodzenia na lepszy.

Wynika to z faktu, że laptop jest urządzeniem wysoce zintegrowanym pod względem konstrukcyjnym i praktycznie każdy model jest dopasowany tak, aby wszystko idealnie pasowało. O ile komputery stacjonarne są zgodne ze standardem ATX, który określa wymiary płyty głównej, rozstaw gniazd i otworów montażowych, co pozwala na łatwą wymianę podzespołów, o tyle w laptopach takiego standardu nie ma, a każdy producent projektuje laptopa tak, aby zmieścił się jak najwięcej jak to możliwe wewnątrz, z liczonym każdym milimetrem. W efekcie praktycznie nie ma miejsca na jakiekolwiek zmiany w obudowie laptopa (poza wymianą podzespołów takich jak RAM czy procesor, które są nieco zestandaryzowane). Chociaż w laptopie nie ma możliwości wymiany układu chłodzenia na wydajniejszy, istnieje wiele sposobów na poprawienie jego wydajności,

Jak mogę poprawić chłodzenie w laptopie? Pomimo konieczności korzystania z systemu chłodzenia zainstalowanego w laptopie i tolerowania jego wad, takich jak przegrzewanie się laptopa czy głośna praca wentylatora, istnieje kilka sposobów na obniżenie temperatury podzespołów. Każda z metod, które omówimy, w większym lub mniejszym stopniu wpływa na wydajność układu chłodzenia, a wszystkie razem mogą dać zaskakujące wyniki.

Po pierwsze: regularnie czyść układ chłodzenia laptopa. Jedną z głównych przyczyn słabej wydajności układu chłodzenia w laptopach jest gromadzenie się brudu i kurzu, które drastycznie zmniejszają przepływ powietrza między żebrami chłodnicy, w wyniku czego z laptopa wydmuchiwane jest mniej gorącego powietrza niż powinno. Jeśli układ chłodzenia w Twoim laptopie nie był czyszczony przez jakiś czas lub wcale, może to pomóc obniżyć temperaturę o kilka stopni!

Po drugie: Wymień pastę termoprzewodzącą na lepszą. Poza regularnym czyszczeniem układu chłodzenia z kurzu, ważna jest jakość i stan pasty termoprzewodzącej znajdującej się między radiatorem a podzespołami laptopa (procesorem lub kartą graficzną). Pasta jest substancją, która pomaga przenosić ciepło z chłodzonego elementu do chłodnicy, wypełniając mikropory pomiędzy nimi. Jeśli pasta jest stara wysycha i traci swoje właściwości, co skutkuje gorszym odprowadzaniem ciepła. Wymieniając pastę możemy wybrać tę najlepszą, ponieważ dobra pasta potrafi obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni!

Po trzecie: Zmień termopady na blachy miedziane. Podkładki termiczne, zwane również materiałami termoprzewodzącymi, służą do wypełnienia szczeliny między komponentem a chłodnicą, podobnie jak pasta termoprzewodząca. Jednak blachy miedziane mają lepszą przewodność cieplną niż podkładki termiczne i mogą poprawić wymianę ciepła między komponentem a chłodnicą, co skutkuje niższymi temperaturami.

Podsumowując, choć wymiana układu chłodzenia w laptopie może okazać się niemożliwa, wciąż istnieje kilka sposobów na poprawę jego wydajności i obniżenie temperatury podzespołów. Regularne czyszczenie układu chłodzenia, wymiana pasty termoprzewodzącej na lepszą czy wymiana podkładek termicznych na blachy miedziane to tylko kilka przykładów skutecznych metod.

 

Służymy pomocą:

Serwis komputerów. Skuteczna naprawa i szybkie realizacje.
Dęblin ul. Nagórskiego 9
Czynne: Pn-Pt: 10.00 – 17.00
Tel.: 694 353 520
Tags :
Share This :
Wyceń naprawę komputera!

Podaj informacjęktóre pomogą wycenić naprawę!

https://komputerytopserwis.pl/
https://bridgejunks.com/ https://crownmakesense.com/ https://brithaniabookjudges.com/ https://hughesroyality.com/ https://rhythmholic.com/ https://www.mamaafricasafaris.co.tz/babycare/ https://paulleydenonline.com/article/ https://totoscleaning.com/ https://evtini-stoki.com/files/bandar89/ https://yaqeenproductions.com/shop/bandar89/ https://www.lazonamorrope.com/ https://onsra34.com/ https://bandar89.simnasfikpunhas.com/ https://acueductoveredalsanjose.com/