Wymieniając dysk w laptopie trzeba spakować i wysłać go z powrotem do producenta lub dostarczyć do lokalnego serwisu. Trzeba żyć bez swojego komputera na czas naprawy. Na szczęście, większość dzisiejszych notebooków pozwala na bardzo prosty dostęp do dysków twardych i niektórych podzespołów.
Na początku należy wybrać dysk, większość dysków do laptopów sprzedawane są dziś 2,5 cala o prędkości 4200 rpm, 5400 rpm lub 7200 rpm, oferując pojemność 320GB/500GB/1TB lub więcej.
Kolejnym krokiem jest archiwizacja danych z dysku. Jest bardzo dużo sposobów, aby przesłać pliki ze starego dysku (zakładając, że nadal działa) na nowy dysk. Za pomocą różnych oprogramowań lub można po prostu skopiować dane do pustego nośnika CD lub DVD lub do przenośnego zewnętrznego urządzenia Serial ATA (eSATA) lub pamięci USB, ale w zależności od rodzaju i ilości danych, kopiowanie może zająć bardzo dużo czasu.
Następny krok to wyjęcie dysku twardego. Zanim cokolwiek zaczniesz robić, odłącz baterię, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia płyty głównej. Dyski twarde w laptopach są zazwyczaj dostępne od dołu lub z boku obudowy.
Ostatnim krokiem jest wstawienie i konfiguracja nowego dysku. Po zakończeniu instalacji systemu operacyjnego, można zacząć instalować potrzebne sterowniki oraz programy. Na koniec można wszystkie zapisane na nośnikach dane przenieść na dysk.